Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE30K1
RNCF0805BTE30K1 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE30K1
Brief Description
RES SMD 30.1K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE30K1.pdf
Availability of RNCF0805BTE30K1
QUANTITY
RNCF0805BTE30K1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE30K1
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE30K1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE30K1
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE30K1 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE30K1 Details Description
Related parts for RNCF0805BTE30K1
CABINET STEEL GRAY 10"L X 8"W datasheet.pdf
RELAY OPTO 250MA SPST-NO 6-DIP datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1/2W J LEAD datasheet.pdf
ICL 5 OHM 20% 4A 13MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 132POS .050 SOLDER datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.7A 8VFQFPN datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 6.3V X5R 01005 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONN HOUSING datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf