Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE499RTR
RNCF0805BTE499RTR picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE499RTR
Brief Description
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE499RTR.pdf
Availability of RNCF0805BTE499RTR
QUANTITY
RNCF0805BTE499RTR Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE499RTR
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE499RTR
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE499RTR
Related LinksRNCF0805, RNCF0805BTE499RTR Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE499RTR Details Description
Related parts for RNCF0805BTE499RTR
IC TXRX RS232 250KBPS 20-TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 110KHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FILTER SAW 1.5754GHZ GPS SMD datasheet.pdf
HANDLE FOR #12 & #16 BITS datasheet.pdf
GEN PURPOSE WHEEL 4X2X1" 5A MED datasheet.pdf
CAP CER 18PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 304MA 170 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 212.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf