Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE51K1
RNCF0805BTE51K1 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE51K1
Brief Description
RES SMD 51.1K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE51K1.pdf
Availability of RNCF0805BTE51K1
QUANTITY
RNCF0805BTE51K1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE51K1
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE51K1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE51K1
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE51K1 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE51K1 Details Description
Related parts for RNCF0805BTE51K1
MEMORY CARD MICROSD 2GB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 85mA Backlight PG-DSO-8-16 datasheet.pdf
3M F9460PC VHB 1/2" SQ - 5/PACK datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.57 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES 2.08K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED GREEN datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
IC NOISE FILTER 5X1.5X7.5MM BLUE datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 240VAC/28VDC datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf