Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE51R1
RNCF0805BTE51R1 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE51R1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 51.1 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE51R1.pdf
Availability of RNCF0805BTE51R1
QUANTITY
RNCF0805BTE51R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE51R1
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE51R1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE51R1
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE51R1 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE51R1 Details Description
Related parts for RNCF0805BTE51R1
RES SMD 681K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 250MA 2.8 OHM datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 1% 1/6W 0402 datasheet.pdf