Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE5K36
RNCF0805BTE5K36 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE5K36
Brief Description
RES SMD 5.36K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE5K36.pdf
Availability of RNCF0805BTE5K36
QUANTITY
RNCF0805BTE5K36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE5K36
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE5K36
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.36k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE5K36
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE5K36 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE5K36 Details Description
Related parts for RNCF0805BTE5K36
AC/DC CONVERTER 5.1V 180W datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
MKR WIRE CLIP ON B/W 80 PC datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
LED INDICATOR 19MM W/BEZEL datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT PIN datasheet.pdf