Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE604K
RNCF0805BTE604K picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE604K
Brief Description
RES SMD 604K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE604K.pdf
Availability of RNCF0805BTE604K
QUANTITY
RNCF0805BTE604K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE604K
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE604K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)604k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE604K
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE604K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE604K Details Description
Related parts for RNCF0805BTE604K
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 20ppm 12.5pF 65 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, Flat Lead (3 Leads) datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.7 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES 2.49M OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 56POS datasheet.pdf