Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE76K8
RNCF0805BTE76K8 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE76K8
Brief Description
RES SMD 76.8K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE76K8.pdf
Availability of RNCF0805BTE76K8
QUANTITY
RNCF0805BTE76K8 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE76K8
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE76K8
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)76.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE76K8
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE76K8 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE76K8 Details Description
Related parts for RNCF0805BTE76K8
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 2GBIT 800MHZ 96BGA datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS VERT 26POS SMD datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6PIN SLD CUP datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 140A 200V TO-200AB datasheet.pdf
HEADER TURRET 2.54MM datasheet.pdf