Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE7K50
RNCF0805BTE7K50 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE7K50
Brief Description
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE7K50.pdf
Availability of RNCF0805BTE7K50
QUANTITY
RNCF0805BTE7K50 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE7K50
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE7K50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE7K50
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE7K50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE7K50 Details Description
Related parts for RNCF0805BTE7K50
IC MCU 8BIT ROMLESS 52PLCC datasheet.pdf
C SH TII CLOSED REC INS datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 55NS 68PGA datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 BRASS 20MM datasheet.pdf
24U SOLID DOOR FOR C4 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 0.8V 4-USP datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
LT 1SCNW SOLDERING TIP 0.3X0.1MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 715K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf