Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE86K6
RNCF0805BTE86K6 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE86K6
Brief Description
RES SMD 86.6K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE86K6.pdf
Availability of RNCF0805BTE86K6
QUANTITY
RNCF0805BTE86K6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE86K6
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE86K6
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)86.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE86K6
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE86K6 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE86K6 Details Description
Related parts for RNCF0805BTE86K6
CAP CER 4.7UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 162 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 115MA 5.8 OHM TH datasheet.pdf
MILITARY THERMOSTAT datasheet.pdf
1.25MM PITCH SIL PC TAIL VERT datasheet.pdf
SL-SMT 3.50/11/180G 3.2SN BK datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf