Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTT499R
RNCF0805BTT499R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTT499R
Brief Description
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTT499R.pdf
Availability of RNCF0805BTT499R
QUANTITY
RNCF0805BTT499R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTT499R
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTT499R
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTT499R
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTT499R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTT499R Details Description
Related parts for RNCF0805BTT499R
IC 3.3V CAN TXRX W/STNDBY 8-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 82K OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
RES 110 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
NON-HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
VHDM BP 6 ROW SHLD END 25 COL datasheet.pdf
RES 350 OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf