Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTT499R
RNCF0805BTT499R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTT499R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTT499R.pdf
Availability of RNCF0805BTT499R
QUANTITY
RNCF0805BTT499R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTT499R
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTT499R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTT499R
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTT499R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTT499R Details Description
Related parts for RNCF0805BTT499R
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM7 62KB FLASH 40LFCSP datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf
IC SMART PWR SSR ISO PENTAWATT-5 datasheet.pdf
IC FIFO SS 65536X18 15NS 64-TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.05% 1/2W 2010 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 10.5 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf