Stackpole Electronics Inc. RNCF0805DKC5K62
RNCF0805DKC5K62 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805DKC5K62
Brief Description
RES SMD 5.62K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805DKC5K62.pdf
Availability of RNCF0805DKC5K62
QUANTITY
RNCF0805DKC5K62 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805DKC5K62
Internal Part NumberEIS-RNCF0805DKC5K62
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805DKC5K62
Related LinksRNCF080, RNCF0805DKC5K62 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805DKC5K62 Details Description
Related parts for RNCF0805DKC5K62
RES SMD 806 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 95MSPS 40-TQFN datasheet.pdf
CAP CER 12PF 500V 1111 datasheet.pdf
SWITCH LIMIT ROLL PLNGR SPDT 10A datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 24VIN 9VOUT 2W datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf