Stackpole Electronics Inc. RNCF0805DKE11K3
RNCF0805DKE11K3 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805DKE11K3
Brief Description
RES SMD 11.3K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805DKE11K3.pdf
Availability of RNCF0805DKE11K3
QUANTITY
RNCF0805DKE11K3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805DKE11K3
Internal Part NumberEIS-RNCF0805DKE11K3
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.3k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805DKE11K3
Related LinksRNCF080, RNCF0805DKE11K3 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805DKE11K3 Details Description
Related parts for RNCF0805DKE11K3
HALF CLAMP INSUL .625" DIA STEEL datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 750MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONN HDI PLUG 150POS DUAL VERT datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM TO236-3 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 2SMD datasheet.pdf
9POS DSUB BACKSHELL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 8POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC DO41 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 30W datasheet.pdf
CAP FILM 40UF 5% 800VDC RADIAL datasheet.pdf