Stackpole Electronics Inc. RNCF0805DKE11R0
RNCF0805DKE11R0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805DKE11R0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 11 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805DKE11R0.pdf
Availability of RNCF0805DKE11R0
QUANTITY
RNCF0805DKE11R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805DKE11R0
Internal Part NumberEIS-RNCF0805DKE11R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805DKE11R0
Related LinksRNCF080, RNCF0805DKE11R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805DKE11R0 Details Description
Related parts for RNCF0805DKE11R0
IC GATE XNOR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC KEY OS 4KW datasheet.pdf
CABLE FFC 1MM TYPE 2 12P 200MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
VARIOFACE SENSOR MOD 8 P-N-P datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR VNQ5027AK datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
LED DOT MATRIX 5X7 0.3" YLW CC datasheet.pdf
CAP FILM 3UF 10% 330VAC QC TERM datasheet.pdf