Stackpole Electronics Inc. RNCF0805DKE11R0
RNCF0805DKE11R0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805DKE11R0
Brief Description
RES SMD 11 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805DKE11R0.pdf
Availability of RNCF0805DKE11R0
QUANTITY
RNCF0805DKE11R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805DKE11R0
Internal Part NumberEIS-RNCF0805DKE11R0
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805DKE11R0
Related LinksRNCF080, RNCF0805DKE11R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805DKE11R0 Details Description
Related parts for RNCF0805DKE11R0
SW SPDT 5A PIN PLUNGER PCB 125V datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.62 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 12.3VC SOT23 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CABLE COMMUNICATION 5.0M datasheet.pdf
SW MINI 1NC 1NO SPDT SNAP 125V datasheet.pdf
CAP CER 150PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
SOLID WALL DUCT 0.5X1 datasheet.pdf
N-N STRT PLG LMR 200 24" datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
470UF 20V 16X25 105C RAD datasheet.pdf