Stackpole Electronics Inc. RNCF0805DTC47K5
RNCF0805DTC47K5 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805DTC47K5
Brief Description
RES SMD 47.5K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805DTC47K5.pdf
Availability of RNCF0805DTC47K5
QUANTITY
RNCF0805DTC47K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805DTC47K5
Internal Part NumberEIS-RNCF0805DTC47K5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805DTC47K5
Related LinksRNCF080, RNCF0805DTC47K5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805DTC47K5 Details Description
Related parts for RNCF0805DTC47K5
IC DSC 16BIT 12KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 10-MSOP datasheet.pdf
BOX PLASTIC BLK 6.69"L X 3.37"W datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
TRANS NPN 12V 35MA 6GHZ SOT23 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS PIN datasheet.pdf
LASER SENSOR NPN 1M 12-24V datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 250K OHM 10% 0402 datasheet.pdf