Stackpole Electronics Inc. RNCF0805DTE100K
RNCF0805DTE100K picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805DTE100K
Brief Description
RES SMD 100K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805DTE100K.pdf
Availability of RNCF0805DTE100K
QUANTITY
RNCF0805DTE100K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805DTE100K
Internal Part NumberEIS-RNCF0805DTE100K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805DTE100K
Related LinksRNCF080, RNCF0805DTE100K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805DTE100K Details Description
Related parts for RNCF0805DTE100K
IDC CABLE - MKC50K/MC50F/MCE50K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 800V 120A D1 datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN SOCKET 18-22AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 125MA 250VAC RADIAL datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 NYLON 15MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 2W DO204AL datasheet.pdf