Stackpole Electronics Inc. RNCF0805DTE105R
RNCF0805DTE105R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805DTE105R
Brief Description
RES SMD 105 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805DTE105R.pdf
Availability of RNCF0805DTE105R
QUANTITY
RNCF0805DTE105R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805DTE105R
Internal Part NumberEIS-RNCF0805DTE105R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)105
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805DTE105R
Related LinksRNCF080, RNCF0805DTE105R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805DTE105R Details Description
Related parts for RNCF0805DTE105R
MOSFET N-CH 50V 8A DPAK datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
C/A 50.125 24FIB PLE MPO datasheet.pdf
PTC RESETTABLE SMD 1812 24V 1.1A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
RES SMD 13.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOARD EVAL HMC891LP5E datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 300MA 270 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 30W datasheet.pdf