Stackpole Electronics Inc. RNCF0805DTE113K
RNCF0805DTE113K picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805DTE113K
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 113K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805DTE113K.pdf
Availability of RNCF0805DTE113K
QUANTITY
RNCF0805DTE113K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805DTE113K
Internal Part NumberEIS-RNCF0805DTE113K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)113k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805DTE113K
Related LinksRNCF080, RNCF0805DTE113K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805DTE113K Details Description
Related parts for RNCF0805DTE113K
CONN SOCKET SIP 64POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC CLK MLTPLR ZDB 1:8 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 470PF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
CAP CER 2PF 6.3KV C0H RADIAL datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .380" datasheet.pdf
POT 500 OHM 12.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
RJ45 RA NO SHIELD WITH LED datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 250MA 1.4 OHM SMD datasheet.pdf