Stackpole Electronics Inc. RNCF0805DTE1K50
RNCF0805DTE1K50 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805DTE1K50
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805DTE1K50.pdf
Availability of RNCF0805DTE1K50
QUANTITY
RNCF0805DTE1K50 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805DTE1K50
Internal Part NumberEIS-RNCF0805DTE1K50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805DTE1K50
Related LinksRNCF080, RNCF0805DTE1K50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805DTE1K50 Details Description
Related parts for RNCF0805DTE1K50
RES SMD 576K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
LED RED/YLW CLEAR 1208 SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
IC TRANSLATOR SGL 8-UMAX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf