Stackpole Electronics Inc. RNCF0805DTE20K0
RNCF0805DTE20K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805DTE20K0
Brief Description
RES SMD 20K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805DTE20K0.pdf
Availability of RNCF0805DTE20K0
QUANTITY
RNCF0805DTE20K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805DTE20K0
Internal Part NumberEIS-RNCF0805DTE20K0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805DTE20K0
Related LinksRNCF080, RNCF0805DTE20K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805DTE20K0 Details Description
Related parts for RNCF0805DTE20K0
MINITEK HDR RA DR GP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 470 OHM 5% 400W datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 975MA 160 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf