Stackpole Electronics Inc. RNCF0805DTE24K3
RNCF0805DTE24K3 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805DTE24K3
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 24.3K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805DTE24K3.pdf
Availability of RNCF0805DTE24K3
QUANTITY
RNCF0805DTE24K3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805DTE24K3
Internal Part NumberEIS-RNCF0805DTE24K3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.3k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805DTE24K3
Related LinksRNCF080, RNCF0805DTE24K3 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805DTE24K3 Details Description
Related parts for RNCF0805DTE24K3
CONN PLUG 56POS RACK & PANEL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .15W AB 10MSOP datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 30W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 980MA 286 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
MIKROBOARD PIC 80PIN PIC18F8520 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES 22 OHM 32LBGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf