Stackpole Electronics Inc. RNCF0805DTE26R1
RNCF0805DTE26R1 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805DTE26R1
Brief Description
RES SMD 26.1 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805DTE26R1.pdf
Availability of RNCF0805DTE26R1
QUANTITY
RNCF0805DTE26R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805DTE26R1
Internal Part NumberEIS-RNCF0805DTE26R1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.1
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805DTE26R1
Related LinksRNCF080, RNCF0805DTE26R1 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805DTE26R1 Details Description
Related parts for RNCF0805DTE26R1
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.99 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DAC 14BIT W/BUFF 24-SOIC datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS23750 HPA108 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
381 TB PLU PLU HIGH/TYPE datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 180 STACK datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 0.7A SYNC datasheet.pdf