Stackpole Electronics Inc. RNCF0805DTE3K90
RNCF0805DTE3K90 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805DTE3K90
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.9K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805DTE3K90.pdf
Availability of RNCF0805DTE3K90
QUANTITY
RNCF0805DTE3K90 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805DTE3K90
Internal Part NumberEIS-RNCF0805DTE3K90
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805DTE3K90
Related LinksRNCF080, RNCF0805DTE3K90 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805DTE3K90 Details Description
Related parts for RNCF0805DTE3K90
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 7.15KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 3.2A CHIPFET datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER ON/OFF 6DFN datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 8.5NS 119BGA datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV POWER MOSFET 8DIP datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
PUNCH UNIT RD 2.000 BB datasheet.pdf
2MM HM DUST PROTECTOR datasheet.pdf