Stackpole Electronics Inc. RNCF0805DTE590R
RNCF0805DTE590R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805DTE590R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 590 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805DTE590R.pdf
Availability of RNCF0805DTE590R
QUANTITY
RNCF0805DTE590R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805DTE590R
Internal Part NumberEIS-RNCF0805DTE590R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805DTE590R
Related LinksRNCF080, RNCF0805DTE590R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805DTE590R Details Description
Related parts for RNCF0805DTE590R
CONN EDGECARD 40POS R/A .100 SLD datasheet.pdf