Stackpole Electronics Inc. RNCF0805DTE750R
RNCF0805DTE750R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805DTE750R
Brief Description
RES SMD 750 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805DTE750R.pdf
Availability of RNCF0805DTE750R
QUANTITY
RNCF0805DTE750R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805DTE750R
Internal Part NumberEIS-RNCF0805DTE750R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805DTE750R
Related LinksRNCF080, RNCF0805DTE750R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805DTE750R Details Description
Related parts for RNCF0805DTE750R
IC EEPROM 4KBIT 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 48POS .156 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 200MA AC/DC datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 270PF 450V C0G 0805 datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
JT 18C 18#20 SKT RECP datasheet.pdf
TV 18C 18#20 PIN RECP datasheet.pdf
AB 8C 8#12 PIN RECP datasheet.pdf
CAP 1200 UF 20% 35 V datasheet.pdf