Stackpole Electronics Inc. RNCF0805DTE953K
RNCF0805DTE953K picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805DTE953K
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 953K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805DTE953K.pdf
Availability of RNCF0805DTE953K
QUANTITY
RNCF0805DTE953K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805DTE953K
Internal Part NumberEIS-RNCF0805DTE953K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)953k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805DTE953K
Related LinksRNCF080, RNCF0805DTE953K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805DTE953K Details Description
Related parts for RNCF0805DTE953K
IC Z8 GP MCU 8K OTP 28SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 140MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.43 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES 220 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 110A TO-263 datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
MICRO 100C P 48" RBW NI datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 12AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
RES CHAS MNT 40 OHM 1% 50W datasheet.pdf