Stackpole Electronics Inc. RNCF0805DTY100R
RNCF0805DTY100R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805DTY100R
Brief Description
RES SMD 100 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805DTY100R.pdf
Availability of RNCF0805DTY100R
QUANTITY
RNCF0805DTY100R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805DTY100R
Internal Part NumberEIS-RNCF0805DTY100R
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805DTY100R
Related LinksRNCF080, RNCF0805DTY100R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805DTY100R Details Description
Related parts for RNCF0805DTY100R
TRANSISTOR UHF/VHF NPN SOT23-3 datasheet.pdf
FITTING INSIDE CORNER T105 IVORY datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A 8SOIC datasheet.pdf
BLADE KIT FOR PTH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY 125VDC 15A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 785MA 170 MOHM datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 9POS datasheet.pdf