Stackpole Electronics Inc. RNCF0805TKT20K0
RNCF0805TKT20K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805TKT20K0
Brief Description
RES SMD 20K OHM 0.01% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805TKT20K0.pdf
Availability of RNCF0805TKT20K0
QUANTITY
RNCF0805TKT20K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805TKT20K0
Internal Part NumberEIS-RNCF0805TKT20K0
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805TKT20K0
Related LinksRNCF080, RNCF0805TKT20K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805TKT20K0 Details Description
Related parts for RNCF0805TKT20K0
MOSFET N-CH 55V 100A TO-263 datasheet.pdf
RES SMD 0.075 OHM 5% 3W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
LAMP INCAND T-3 1/4 BAYONET 10PK datasheet.pdf
RES 274 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.1M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
5M HAR INTERFACE CABLE datasheet.pdf
MICRO WIRE SADDLE ARROW MNT NAT datasheet.pdf
SATA PWR CABLE datasheet.pdf
3 GHZ MICROWAVE RELAYS MINIATURE datasheet.pdf