Stackpole Electronics Inc. RNCF0805TTT20K0
RNCF0805TTT20K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805TTT20K0
Brief Description
RES SMD 20K OHM 0.01% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805TTT20K0.pdf
Availability of RNCF0805TTT20K0
QUANTITY
RNCF0805TTT20K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805TTT20K0
Internal Part NumberEIS-RNCF0805TTT20K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805TTT20K0
Related LinksRNCF080, RNCF0805TTT20K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805TTT20K0 Details Description
Related parts for RNCF0805TTT20K0
FUSE CERAMIC 1A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
PGM ADPTR FOR 100-PIN 0.5MM LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
T/B W/ M8 4 PIN PIGTAIL CONN datasheet.pdf
BOARD EVAL NCP690 2.5V datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 2M OHM 10SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CHASSIS ALUM NATURAL 7"L X 9"W datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES 75K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf