Stackpole Electronics Inc. RNCF1206BKC13K0
RNCF1206BKC13K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206BKC13K0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 13K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206BKC13K0.pdf
Availability of RNCF1206BKC13K0
QUANTITY
RNCF1206BKC13K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206BKC13K0
Internal Part NumberEIS-RNCF1206BKC13K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206BKC13K0
Related LinksRNCF120, RNCF1206BKC13K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206BKC13K0 Details Description
Related parts for RNCF1206BKC13K0
WIRE TIE 4.52" NYLON NEON YELLOW datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 5% 1.33W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TOOL ACC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HDR 13POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf