Stackpole Electronics Inc. RNCF1206BKC26K7
RNCF1206BKC26K7 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206BKC26K7
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 26.7K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206BKC26K7.pdf
Availability of RNCF1206BKC26K7
QUANTITY
RNCF1206BKC26K7 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206BKC26K7
Internal Part NumberEIS-RNCF1206BKC26K7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206BKC26K7
Related LinksRNCF120, RNCF1206BKC26K7 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206BKC26K7 Details Description
Related parts for RNCF1206BKC26K7
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
RES 56 OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 8BIT LC2MOS 4CH HS 24SOIC datasheet.pdf
IC CONTROLLER HOT PLUG 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK SEPIC ADJ 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC24S/AE24G/X datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .7W MONO 8MSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 24VOUT datasheet.pdf
FLAT PACK PROXIMITY SENSOR datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.3A 125 MOHM SMD datasheet.pdf
HOOF LONG REACH 3.05MM (0.12) datasheet.pdf
MOD IR RCVR 38KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf