Stackpole Electronics Inc. RNCF1206BKC32K4
RNCF1206BKC32K4 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206BKC32K4
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 32.4K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206BKC32K4.pdf
Availability of RNCF1206BKC32K4
QUANTITY
RNCF1206BKC32K4 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206BKC32K4
Internal Part NumberEIS-RNCF1206BKC32K4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)32.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206BKC32K4
Related LinksRNCF120, RNCF1206BKC32K4 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206BKC32K4 Details Description
Related parts for RNCF1206BKC32K4
CONV DC-DC TRPL-VO 12A VERT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25, 25 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.77A 160 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 57POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.082UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE DUCT 30MMX80MM 2M BLU datasheet.pdf
Connector Receptacle 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf