Stackpole Electronics Inc. RNCF1206BKC7K50
RNCF1206BKC7K50 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206BKC7K50
Brief Description
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206BKC7K50.pdf
Availability of RNCF1206BKC7K50
QUANTITY
RNCF1206BKC7K50 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206BKC7K50
Internal Part NumberEIS-RNCF1206BKC7K50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206BKC7K50
Related LinksRNCF120, RNCF1206BKC7K50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206BKC7K50 Details Description
Related parts for RNCF1206BKC7K50
RES SMD 121K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC RESET GEN 4.63V VTH SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 3KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 48VIN 2A 5V 5SMD datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.05M OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 374 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 41POS SCKT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS STRGHT SKT datasheet.pdf