Stackpole Electronics Inc. RNCF1206BKE17K6
RNCF1206BKE17K6 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206BKE17K6
Brief Description
RES SMD 17.6K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206BKE17K6.pdf
Availability of RNCF1206BKE17K6
QUANTITY
RNCF1206BKE17K6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206BKE17K6
Internal Part NumberEIS-RNCF1206BKE17K6
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206BKE17K6
Related LinksRNCF120, RNCF1206BKE17K6 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206BKE17K6 Details Description
Related parts for RNCF1206BKE17K6
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 8.5NS 119BGA datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V datasheet.pdf
TUBING PTFE NATURAL 100' datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
FEMALE STOPPER BRKT datasheet.pdf
HEAT SHRINK datasheet.pdf
CAP FILM 130PF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 10W datasheet.pdf