Stackpole Electronics Inc. RNCF1206BKE1K47
RNCF1206BKE1K47 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206BKE1K47
Brief Description
RES SMD 1.47K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206BKE1K47.pdf
Availability of RNCF1206BKE1K47
QUANTITY
RNCF1206BKE1K47 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206BKE1K47
Internal Part NumberEIS-RNCF1206BKE1K47
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.47k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206BKE1K47
Related LinksRNCF120, RNCF1206BKE1K47 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206BKE1K47 Details Description
Related parts for RNCF1206BKE1K47
IC RCVR DIFF 5V/3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
METRAL SHROUD 5X48 datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
SIDAC 110-130V 1A AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONNECTOR - PRINTED CIRCUIT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 475MA 220 MOHM datasheet.pdf