Stackpole Electronics Inc. RNCF1206BKE2K26
RNCF1206BKE2K26 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206BKE2K26
Brief Description
RES SMD 2.26K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206BKE2K26.pdf
Availability of RNCF1206BKE2K26
QUANTITY
RNCF1206BKE2K26 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206BKE2K26
Internal Part NumberEIS-RNCF1206BKE2K26
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206BKE2K26
Related LinksRNCF120, RNCF1206BKE2K26 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206BKE2K26 Details Description
Related parts for RNCF1206BKE2K26
PLUG KIT,GENDER MENDER,50 POSN datasheet.pdf
FIXED IND 1.7UH 2.5A 48 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 420MA 2.2 OHM TH datasheet.pdf
RES 270K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG WHT/VIO 100' datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
WIRE DUCT ROUND PVC WHITE datasheet.pdf
VERTICAL HEADER SMT datasheet.pdf
FILTER 3-TERM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf