Stackpole Electronics Inc. RNCF1206BKE7K50
RNCF1206BKE7K50 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206BKE7K50
Brief Description
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206BKE7K50.pdf
Availability of RNCF1206BKE7K50
QUANTITY
RNCF1206BKE7K50 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206BKE7K50
Internal Part NumberEIS-RNCF1206BKE7K50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206BKE7K50
Related LinksRNCF120, RNCF1206BKE7K50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206BKE7K50 Details Description
Related parts for RNCF1206BKE7K50
TRANS NPN 80V 1A SOT223-4 datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC 16BIT REG TXRX 3-ST 56-SSOP datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 8SMD datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
JACK SCREW HEX SLOTTED 4-40 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf