Stackpole Electronics Inc. RNCF1206BKE90K9
RNCF1206BKE90K9 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206BKE90K9
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 90.9K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206BKE90K9.pdf
Availability of RNCF1206BKE90K9
QUANTITY
RNCF1206BKE90K9 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206BKE90K9
Internal Part NumberEIS-RNCF1206BKE90K9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206BKE90K9
Related LinksRNCF120, RNCF1206BKE90K9 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206BKE90K9 Details Description
Related parts for RNCF1206BKE90K9
IC OPAMP GP 8MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 5V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO220AA datasheet.pdf
IC MPU MPC82XX 400MHZ 516BGA datasheet.pdf
IC RS232 MULTCH DRVR/RCVR 28SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 2% 0.15W 1505 datasheet.pdf
BUZZER 6-16 VDC 85-95DB PNL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 250MA 3.2 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf