Stackpole Electronics Inc. RNCF1206BKT150K
RNCF1206BKT150K picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206BKT150K
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 150K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206BKT150K.pdf
Availability of RNCF1206BKT150K
QUANTITY
RNCF1206BKT150K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206BKT150K
Internal Part NumberEIS-RNCF1206BKT150K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206BKT150K
Related LinksRNCF120, RNCF1206BKT150K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206BKT150K Details Description
Related parts for RNCF1206BKT150K
IDC CABLE - MKC60K/MC60F/MCS60K datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 6V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 200MA SOD123 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1A 400 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 GOLD datasheet.pdf
9+9 WAY EXT WALL F CRIMP S/BORE datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf