Stackpole Electronics Inc. RNCF1206BTC17K8
RNCF1206BTC17K8 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206BTC17K8
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 17.8K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206BTC17K8.pdf
Availability of RNCF1206BTC17K8
QUANTITY
RNCF1206BTC17K8 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206BTC17K8
Internal Part NumberEIS-RNCF1206BTC17K8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)