Stackpole Electronics Inc. RNCF1206BTC270R
RNCF1206BTC270R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206BTC270R
Brief Description
RES SMD 270 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206BTC270R.pdf
Availability of RNCF1206BTC270R
QUANTITY
RNCF1206BTC270R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206BTC270R
Internal Part NumberEIS-RNCF1206BTC270R
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206BTC270R
Related LinksRNCF120, RNCF1206BTC270R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206BTC270R Details Description
Related parts for RNCF1206BTC270R
CAP TANT 47UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 20% 2312 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 16A 6-POWERPAIR datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
RJ45 CAT5E RECESSED LED datasheet.pdf
26500 19C 19#16 P PLUG AN LC datasheet.pdf
26500 14C 14#16 S TH RECP LC datasheet.pdf
330UF 50V 12,5X20MM 125C 3000H datasheet.pdf