Stackpole Electronics Inc. RNCF1206BTE1K10
RNCF1206BTE1K10 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206BTE1K10
Brief Description
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206BTE1K10.pdf
Availability of RNCF1206BTE1K10
QUANTITY
RNCF1206BTE1K10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206BTE1K10
Internal Part NumberEIS-RNCF1206BTE1K10
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206BTE1K10
Related LinksRNCF120, RNCF1206BTE1K10 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206BTE1K10 Details Description
Related parts for RNCF1206BTE1K10
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 5 (Power) Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
BASIC SWITCH V BASICS V15 datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 40 OLIVE datasheet.pdf
AC/DC WALL MNT ADAPTER 7.5V 12W datasheet.pdf