Stackpole Electronics Inc. RNCF1206BTE392R
RNCF1206BTE392R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206BTE392R
Brief Description
RES SMD 392 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206BTE392R.pdf
Availability of RNCF1206BTE392R
QUANTITY
RNCF1206BTE392R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206BTE392R
Internal Part NumberEIS-RNCF1206BTE392R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)392
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206BTE392R
Related LinksRNCF120, RNCF1206BTE392R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206BTE392R Details Description
Related parts for RNCF1206BTE392R
RES 3K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING 16POS DUAL .177 PCB datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF 1-5V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 750 OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
ENCODER OPT 20POS 6"CBL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
PMI BASE 11/16 NEON BAY SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf