Stackpole Electronics Inc. RNCF1206BTE68R1
RNCF1206BTE68R1 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206BTE68R1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 68.1 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206BTE68R1.pdf
Availability of RNCF1206BTE68R1
QUANTITY
RNCF1206BTE68R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206BTE68R1
Internal Part NumberEIS-RNCF1206BTE68R1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206BTE68R1
Related LinksRNCF120, RNCF1206BTE68R1 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206BTE68R1 Details Description
Related parts for RNCF1206BTE68R1
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 20W datasheet.pdf
IC TRANSCVR/REGISTER 8B 24TSSOP datasheet.pdf
SENSOR AMP 100PSI 4-20MA OUT datasheet.pdf
BERGSTIK II SR RIGHT ANGLE RET datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M12 2MM PNP NO datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf