Stackpole Electronics Inc. RNCF1206BTE75K0
RNCF1206BTE75K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206BTE75K0
Brief Description
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206BTE75K0.pdf
Availability of RNCF1206BTE75K0
QUANTITY
RNCF1206BTE75K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206BTE75K0
Internal Part NumberEIS-RNCF1206BTE75K0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206BTE75K0
Related LinksRNCF120, RNCF1206BTE75K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206BTE75K0 Details Description
Related parts for RNCF1206BTE75K0
RING BEZEL METALLIC FLASH/PROJ datasheet.pdf
CONN HEADER 40PS R/A SHORT LATCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FUSE M/V R-RATED 5R 5.5KV BOLT-I datasheet.pdf
CAP CER 2.9PF 100V U2J 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT SKT datasheet.pdf