Stackpole Electronics Inc. RNCF1206DKC332R
RNCF1206DKC332R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206DKC332R
Brief Description
RES SMD 332 OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206DKC332R.pdf
Availability of RNCF1206DKC332R
QUANTITY
RNCF1206DKC332R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206DKC332R
Internal Part NumberEIS-RNCF1206DKC332R
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)332
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206DKC332R
Related LinksRNCF120, RNCF1206DKC332R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206DKC332R Details Description
Related parts for RNCF1206DKC332R
CAP MICA 1000PF 5% 500V 2220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES 3K OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 12.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 24POS PLUG datasheet.pdf