Stackpole Electronics Inc. RNCF1206DKE100R
RNCF1206DKE100R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206DKE100R
Brief Description
RES SMD 100 OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206DKE100R.pdf
Availability of RNCF1206DKE100R
QUANTITY
RNCF1206DKE100R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206DKE100R
Internal Part NumberEIS-RNCF1206DKE100R
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206DKE100R
Related LinksRNCF120, RNCF1206DKE100R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206DKE100R Details Description
Related parts for RNCF1206DKE100R
TRANS PNP 120V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 4PST 40A 240V datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.25V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 15POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf