Stackpole Electronics Inc. RNCF1206DTC16K2
RNCF1206DTC16K2 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206DTC16K2
Brief Description
RES SMD 16.2K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206DTC16K2.pdf
Availability of RNCF1206DTC16K2
QUANTITY
RNCF1206DTC16K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206DTC16K2
Internal Part NumberEIS-RNCF1206DTC16K2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206DTC16K2
Related LinksRNCF120, RNCF1206DTC16K2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206DTC16K2 Details Description
Related parts for RNCF1206DTC16K2
IDC CABLE - APK34B/AE34G/APK34B datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 10A TO220AC datasheet.pdf
BOARD DEMO STCC08 AC SW DETECTOR datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V C0G RADIAL datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER 2.1GHZ 24QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL datasheet.pdf