Stackpole Electronics Inc. RNCF1206DTC38R3
RNCF1206DTC38R3 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206DTC38R3
Brief Description
RES SMD 38.3 OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206DTC38R3.pdf
Availability of RNCF1206DTC38R3
QUANTITY
RNCF1206DTC38R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206DTC38R3
Internal Part NumberEIS-RNCF1206DTC38R3
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)38.3
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206DTC38R3
Related LinksRNCF120, RNCF1206DTC38R3 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206DTC38R3 Details Description
Related parts for RNCF1206DTC38R3
RES 82.5 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN EUROBLOCK 8POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 7.96K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - micro B 2.0 5 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf